Průvodce kostelem

Víte, kde najdete oltářní výjev s vyobrazením zalátovaných kalhot? A kde míval své separované místo kat sovineckého panství? Za tím vším si musíte udělat výlet do kostela sv. Jana Křtitele v Ryžovišti na Bruntálsku.

Kostel sv. Jana Křtitele na historické fotografii | foto: Soukromý archiv Martina Rechtoríka">Zvon ve věži kostela | foto: Martin Rechtorík">Pamětní cedulka na boční zdi kostela">Boční vchod pro sovineckého kata">Farní katolický kostel sv. Jana Křtitele v Ryžovišti na Bruntálsku">

Farní kostel v Ryžovišti rozhodně nepřehlédnete. Střed obce značně převyšuje díky 49 metrů vysoké barokní věži, ale pozoruhodný je taky svou výzdobou.

"Je to mohutná dominantní stavba, která je vidět z každé strany, ať jedete od Vajglova, ať jedete od Lomnice, od Arnoltic," říká místní historik František Rechtorik.

Najdete tam cenné pamětní desky na majitele sovineckého panství, fresky i umělecky vyřezávané oltáře. A kromě jiného taky speciální lavici pro sovineckého kata.

"Měl tam svoje sezení, svoje schodečky a zboku vchod, protože jako osoba nečistá nemohl do kostela hlavním vchodem. A později, když se zrušilo hrdelní právo, tak tam seděl starosta," dodává historik.

Kostel byl jedním z důležitých míst v rámci sovineckého panství. Už jen proto, že Ryžoviště bylo hlavním městem panství a odehrávalo se tady i politické dění.

Do kostela a jeho zajímavé historie se můžete vypravit prostřednictvím zvukového záznamu našeho rozhlasového magazínu Křížem krajem (viz odkaz 'Přehrajte si celý příspěvek').

autor:Petra Štrymplová